Dnia 29.11.2018 r o godzinie 17:00 odbyło się kolejne spotkanie Grupy Interfaces pod nazwą Operacja Miasto.

Kolejne ale w nowej odsłonie, bo jego zadaniem była reklama Naszego nowego kanału na YouTube i Spotify zatytułowanego In Live Podcast z jeszcze lepszą oprawą techniczną i sceniczną.

Tematyka spotkania dotyczyła urbanistyki jako nauki na żywym organizmie, roli architekta jako przedstawiciela zawodu zaufania publicznego oraz odpowiedzialności społecznej urbanistów rozumianych jako miasto-twórców
Naszymi gośćmi byli niesamowici ludzie, różnorodni w branży oraz doświadczeniu. Zarówno aktywiści jak i pracownicy uczelni. Tak przedstawili się na spotkaniu:

Franciszek Sterczewski – jak sam o sobie mówi z wykształcenia jest architektem urbanistą ale większe doświadczenie posiada w sektorze kultury i sztuki w przestrzeni publicznej. Przez całe swoje życie zawodowe szuka odpowiedzi na pytanie: co to znaczy być dzisiaj urbanistą?

Paweł Harlender – z wykształcenia jest architektem krajobrazu, ale architektura to zabawa w kotka i myszkę, dlatego powstało OSOM gliwice czyli Ośrodek Studium o Mieście, które działa już od prawie 3 lat i zajmuje się urbanistyką od strony partycypacyjnej.

Michał Stangel – architekt, urbanista, Prodziekan ds. Nauki na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Zajmuje się problematyką rewitalizacji miast, zagospodarowania przestrzeni publicznych i rozwoju dzielnic mieszkaniowych. Odpowiedział Nam, że architektura to bardzo szeroka dziedzina, a urbanistyka to snucie wizji i planów przy pomocy architektów.

Marek Janik – wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, doświadczony specjalista – Architektura jest nie do końca zauważalna, to coś co rozpala do białości serca pasjonatów tej dziedziny, natomiast większość ludzi cieszy się niewielkim zrozumieniem co przekłada się na sposób kształtowania przez architektów przestrzeni.

W jaki sposób odpowiedzialność architektów przejawia się wobec mieszkańców miast?
Pojawiają się silne społeczności jak OSOM Gliwice przejawiające kierunek działań w celu poprawy przestrzeni publicznych, jakie są reakcje ludzi?

Na te, jak i na wiele innych pytań odpowiedzieli Nasi goście.

Całości wykładu można posłuchać po adresem:

https://open.spotify.com/episode/7yzVXaW4BEwRm3LzdVMxoW

Dziękujemy, że byliście z Nami.
Grupa Interfaces

 

Zapisz się do newslettera

*pola wymagane


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

\